Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie

Żonkile 2022 w ZSEiT

zonkile2022 2

Społeczność szkolna w ZSEiT pamięta o 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Szkoła również w tym roku włączyła się w akcję Żonkile, organizowaną już po raz dziesiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Katarzyna Karamać i Małgorzata Kołodziejczyk wspólnie z delegacją młodzieży złożyły symboliczne wiązanki żonkili pod miejscami związanymi z Zagładą chełmskich Żydów: pomnikiem "Ku pamięci Żydom ofiarom Zagłady," tablicą upamiętniającą bohaterską postać Szmula Zygielbojma i tablicą poświęconą ofiarom Marszu Śmierci.

Powstanie w getcie warszawskim. Informacje historyczne »

Więcej o akcji Żonkile 2022 »

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Łączy nas pamięć!

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

zonkile2022

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych
im. ks. Stanisława Staszica
ul. Jagiellońska 29
22-100 Chełm 
Szkoła: tel. (82) 563 28 38
Internat: tel. (82) 563 21 17
Sekretariat:
sekretariat@zseit-chelm.pl

librusfbytemail

Dyrektor:
tel. (82) 560 51 50
dyrektor1@zseit-chelm.pl
Wicedyrektor:
tel. (82) 563 09 45
wicedyrektor@zseit-chelm.pl
Kierownik administracji:
kierownik@zseit-chelm.pl

teamsbipckziu