Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie

Wycieczka do Szwecji

W połowie września, klasy "transportowe" z Zespołu Szkół Energetyczno-Transportowych w Chełmie (50 uczniów) uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Szwecji. Podróż obejmowała kilka etapów. Pierwszym była wizyta na Westerplatte, symbolicznym miejscu rozpoczęcia II Wojny Światowej. Młodzież mogła poczuć atmosferę tamtych dramatycznych dni, być tam, gdzie we wrześniu 1939 roku rozegrała się dramatyczna walka, stanowiąca symbol dramatycznego oporu Polaków. Dopełnieniem tej lekcji historii było zwiedzanie z przewodnikami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiono historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie tych dramatycznych lat- w ojny i okupacji.

Kolejnym etapem podróży był rejs promem Stena Line do Karlskrony. Najpierw wizyta w położonym na 33 wyspach punkcie widokowym na Bryggareberget, potem nabrzeże Królewskie z Bastionem Aurora i widokiem na port wojenny. Duże wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki wywarło Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie można m.in. zejść na dno Morza Bałtyckiego, czy zobaczyć wnętrze statku podwodnego.

Podróż w głąb Szwecji to najprawdziwsza uczta dla miłośników przyrody i turystów ciekawych świata. Prawdziwy cud natury to niezwykły rezerwat na przylądku Torhamm, gdzie wśród pozostałości kamiennych po dawnym lodowcu można podziwiać widok na archipelag. Przejazd 6 kilometrowym mostem na wyspę Olandia, skąd rozpościera się urokliwe miejsce na cieśninę kalmarską dostarczył wszystkim wielu emocji. W drodze powrotnej młodzież i nauczyciele mogli podziwiać Kristianopel, nadmorskie miasteczko z duńską historią.

Ostatni dzień wycieczki była także intensywny: Gdynia, chociaż deszczowa stała się interesującym "punktem programu" dzięki Bałtyckiej Bazie Masowej, która dla uczniów klasy o profilu transportowym stanowiła nie lada "gratkę". Zmęczeni ale z głowami pełnymi wrażeń, a telefonami – zdjęć, uczniowie i nauczyciele wrócili do Chełma.

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych
im. ks. Stanisława Staszica
ul. Jagiellońska 29
22-100 Chełm 
Szkoła: tel. (82) 563 28 38
Internat: tel. (82) 563 21 17
Sekretariat: 7:30-15:30
sekretariat@zseit-chelm.pl

librusfbytemail

Dyrektor:
tel. (82) 560 51 50
dyrektor1@zseit-chelm.pl
Wicedyrektor:
tel. (82) 563 09 45
wicedyrektor@zseit-chelm.pl
Kierownik administracji:
kierownik@zseit-chelm.pl

teamsbipckziu