Pamiętamy – 81. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim
Już po raz piąty społeczność Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych włączyła się w cykliczną akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, organizowaną przez Muzeum Polin. Upamiętnia ona kolejne rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia 2024 r. młodzież i pracownicy szkoły przypięli żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć.
Młodzież pod opieką nauczyciela historii Katarzyny Karamać przygotowała okolicznościową wystawę, obrazującą tragizm i heroizm powstania w getcie warszawskim. Jednocześnie delegacja uczniów kl.3 SL i 4 RT pod opieką nauczycieli Katarzyny Karamać i Małgorzaty Kołodziejczyk wzięła udział w wydarzeniu organizowanym przez Muzeum Ziemi Chełmskiej na miejskim skwerze, poświęconym Szmulowi Zygielbojmowi oraz Polakom ratującym Żydów, czyli Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.
Pani Dorota Bida – adiunkt w dziale historii Muzeum Ziemi Chełmskiej, która w tym roku otrzymała zaszczytny tytuł Ambasadora Chełma, omówiła działalność tej tragicznej i heroicznej postaci. Zgromadzeni odczytali na tle muralu pożegnalny list Zygielbojma, zaadresowany do Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i Prezesa Rady Ministrów generała Władysława Sikorskiego, rozpoczynający się słowami: "Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem.”
Następnie młodzież złożyła symboliczne żonkile pod pamiątkową tablicą przy kamienicy numer 9 na ulicy A. Mickiewicza, w której Szmul Zygielbojm mieszkał w Chełmie wraz z rodziną.
Wydarzenie to jest związane z realizowanym już od wielu lat w ZSEiT programem kształtowania pamięci historycznej i rozwojem tożsamości kulturowej, związanym z poznawaniem historii regionalnej.
Więcej informacji na stronie POLIN