Programowe zajęcia na Strzelnicy w Borowicy kadetów klas drugich
18 października 2020 r.
81. rocznica sowieckiej napaści na Polskę
17 września 2020 roku w Wytycznie delegacja uczniów naszej Szkoły wzięła udział w obchodach 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Rocznica upamiętnia ofiary sowieckiej agresji z przełomu września i października 1939 r. Jest świadectwem męstwa i odwagi walczących w obronie polskich Kresów Wschodnich. Miejscem obchodów był Cmentarz Wojenny żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy pod Wytycznem stanęli do ostatniego heroicznego boju przeciw wkraczającym od wschodu sowietom. W uroczystościach uczestniczyła Para Prezydencka, która oddała hołd żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza. Organizatorem obchodów była Straż Graniczna.
Historia bitwy pod Wytycznem
Po agresji sowieckiej 17 września 1939 r., zgrupowanie KOP dowodzone przez gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna, wycofując się na zachód i tocząc z Sowietami walki odwrotowe, po bitwie pod Szackiem stoczonej w dniach 28-30 września, przeprawiły się przez rzekę Bug i skoncentrowały w lasach pod Kosyniem. 30 września trzytysięczna Grupa KOP podjęła dalszy marsz w kierunku Lasów Parczewskich, gdzie spodziewano się połączyć z Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” gen. Kleeberga. 1 października, w okolicach wsi Wytyczno, oddziały polskie zostały zaatakowane przez kompanię czołgów batalionu rozpoznawczego, posuwającego jako szpica 253 pułku strzeleckiego Armii Czerwonej.
Zgrupowanie KOP podjęło obronę, niszcząc w pierwszej fazie walki dwa sowieckie czołgi. Poszczególne bataliony przez kilka godzin powstrzymywały natarcie Sowietów, likwidując kolejne dwa czołgi, jednak wobec przeważających sił wroga, wspieranego przez artylerię i lotnictwo, gen. Orlik-Rückemann, po naradzie z oficerami, podjął decyzję o zakończeniu walki i oderwaniu się od nieprzyjaciela. Około godz. 12:00 zgrupowanie KOP wycofało się w kierunku lasów w rejonie Sosnowicy, gdzie poszczególne pododdziały, żegnane przez swoich dowódców, rozproszyły się lub z bronią w ręku próbowały dotrzeć do SGO „Polesie” gen. Kleeberga. Te, którym się to udało, wzięły udział w ostatnich walkach tej formacji – bitwie z Niemcami pod Kockiem.
Bitwa pod Wytycznem była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 r. Podczas walk zginęło najprawdopodobniej 93 żołnierzy polskich, a wielu zostało zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran i nieudzielenia pomocy medycznej. Po bitwie grupy pościgowe Armii Czerwonej wyłapały około 300 żołnierzy KOP, którzy zaginęli bez wieści.
źródło: IPN
Przysięga wojskowa kadetów II edycji Edukacji Wojskowej.
19 Brygada Zmechanizowana. Lublin 5.09.2020
W dniu Absolwenci certyfikowanych klas mundurowych ZSEiT złożyli przysięgę wojskową w ramach skróconej służby przygotowawczej. Od 7 września, absolwenci przejdą szkolenie specjalistyczne, którego zwieńczeniem będzie egzamin, kończący się uzyskaniem specjalności wojskowej wartownika. Jeśli zaliczą go pozytywnie, zostanie im nadany przydział mobilizacyjny, a co za tym idzie, będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.
81 rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 2020 roku uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 81 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Uczniowie klasy IV S przygotowali oprawę liturgiczną Mszy Świętej celebrowanej w intencji ofiar w Bazylice NNMP. W tym ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć obecności Pocztu Sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Chełm, nad którym młodzież naszej Szkoły od lat sprawują opiekę. Po uroczystości delegacje złożyły kwiaty w Mauzoleum na Górze Chełmskiej, przed tablicą Cmentarza Wojennego oraz przy pomniku Armii Krajowej w Parku Miejskim.
1 września obchodzony jest także Dzień Weterana, święto państwowe ustanowione przez Sejm RP i obchodzone od 1997 roku. W tym dniu oddawany jest hołd obrońcom Ojczyzny i wspominani są wszyscy, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.