Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie

Wydarzenia 2018

Obchody święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 2018

W 14 grudnia chełmscy artylerzyści zorganizowali coroczne obchody święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Oficjalna część rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji artylerzystów w Kościele Garnizonowym pw. św. Kazimierza. Punktualnie o godzinie 12.00 dowódca uroczystości złożył meldunek Dowódcy dywizjonu artylerii samobieżnej, następnie podniesiono flagę państwową na maszt.

W trakcie uroczystej zbiórki odczytano rozkazy okolicznościowe oraz życzenia nadesłane na ręce Dowódcy dywizjonu z okazji święta. Dowódca w swoim wystąpieniu podsumował dorobek chełmskich artylerzystów w minionym roku oraz podkreślił znaczenie tradycji w codziennej służbie. Święto artylerzystów podkreśliła wizyta grupy rekonstrukcyjnej z Mińska Mazowieckiego przedstawiająca działoczyny z wykorzystaniem armaty przeciwpancernej 37mm Bofors wz. 36. Na zakończenie uroczystej zbiórki odbyła się defilada pododdziałów Garnizonu Chełm, wraz z uczniami klas mundurowych.

 


100. rocznica odzyskania niepodległości 2018

W niedzielę 11 listopada 2018 roku chełmianie świętowali 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości tradycyjnie zorganizowano na Placu Łuczkowskiego. To właśnie w listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata.

Jak co roku uczniowie uczestniczyli w obchodach, tym razem okrągłej - 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Kadeci Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie w kolumnach ze służbami mundurowymi przemaszerowali z  jednostki wojskowej przy ulicy Lubelskiej do Bazyliki Narodzenia NMP, następnie wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny i odsłonięciu przy pl. Tadeusza Kościuszki - pomnika Kazimierza Czernickiego - chełmskiego wydawcy, publicysty i działacza okresu międzywojennego.

Zgodnie z tradycją odegrano hejnał miasta, żołnierze podnieśli flagę państwową na maszt i odegrany został hymn narodowy. Po wystąpieniu prezydent miasta i odczytaniu Apelu Pamięci, reprezentacje służb mundurowych, władz samorządowych, instytucji, szkół i uczelni złożyły wieńce przy Pomniku Niepodległości.

 


Szkolenie unitarne uczniów klas pierwszych

W dniach 19-20.10.2018r. w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie przeprowadzono dwudniowe szkolenie unitarne dla kadetów klas pierwszych, które zostało zorganizowane ze wsparciem Stowarzyszenia Grim Reapers Chełm, Stowarzyszenia Clipeus Arma oraz uczniów i żołnierzy WOT klas III i IV realizujących program "Edukacja Wojskowa".

 


Rekord w Resustytacji Krążeniowo Oddechowej

W dniu 16.10.2018r. w Szkole Arka na ulicy Wojsławickej w Chełmie odbyło się bicie rekordu w Resustytacji Krążeniowo Oddechowej, gdzie wraz z tysiącami uczniów w całej Polsce, przystąpiliśmy do próby pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Oprócz naszych kadetów udział w wydarzeniu wzięli uczniowie, nauczyciele i rodzice szkoły Arka oraz chełmscy strażacy i policjanci. Obecny był również przedstawiciel Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm.

resustytacja

 


Odsłonięcie tablicy pamięci Józefa Piłsudskiego

W dniu 6 października 2018 r. kadeci Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie wzięli udział w uroczystości odsłonięcie tablicy pamięci Józefa Piłsudskiego. Jednocześnie odbyła się promocja albumu "Generał Gustaw Orlicz-Dreszer" – Chełm, 6 października 2018.

Tablica pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego zostałą odsłonięta na gmachu dawnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy placu Niepodległości 1. To właśnie Piłsudski zdecydował o przeniesniu tego urzędu z Radomia do Chełma i budowie okazałego budynku przeznaczonego dla tej instytucji. Niestety, choć gmach powstał, to z powodu wybuchu II wojny światowej urząd nigdy nie został przeniesiony.

Oprócz uroczystości związanych z odsłonięciem tablicy zosał zaprezentowany również album IPN "Generał Gustaw Orlicz-Dreszer" autorstwa dr. hab. Piotra Kardeli (dyrektor IPN Białystok) i dr. hab. Marcina Kruszyńskiego (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie, prof. Lotniczej Akademii Wojskowej) w chełmskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego. W wydarzeniu wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który nawiązał do sytuacji sprzed 100 lat, gdy dowódca Gustaw Orlicz-Dreszer poprowadził akcję rozbrojenia w Chełmie garnizonu austriackiego i zarządził pobór do 1 Pułku Szwoleżerów i 35 Pułku Piechoty.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Ojcowie Niepodległości".

 


"Dla Niepodległej"

W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości kadeci klas pierwszych ZSEiT w Chełmie w dniu 26.09.20118r. w lesie Borek upamiętnili biegiem przełajowym 100-lecie odzyskania niepodległości.

 


Obchody 79. rocznicy bitwy pod Wytycznem

24 września w Wytycznie przy Kopcu Chwały odbyły się obchody 79. rocznicy bitwy pod Wytycznem. Kadeci ZSEiT poza uczestnictwem w głównych uroczystościach wzięli również udział w biegu sztafetowy „Wokół Niepodległej”.

Patronat honorowy nad obchodami objęli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

 


Zapoznanie się z przebiegiem linii granicy państwa

Kadeci klas II Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w dniu 21.09.2018r. w ramach programu szkolenia zapoznali się z przebiegiem linii granicy państwa, oraz przepisami obowiązującymi w pasie drogi granicznej. Do realizacji zajęć wykorzystano statki pływające firmy Henryk Józiuk OPEN-BUG. Spływ rzeką graniczną Bug odbył się za zgodą Placówki SG w Dorohusku na odcinku Okopy Stare – Świerże.

 


Wojewódzkie Eliminacje Szkół prowadzących klasy mundurowe
do IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych

W dniu 06.09.2018r. w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Wojewódzkie Eliminacje Szkół prowadzących klasy mundurowe do IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych, który został zaplanowany w terminie 30 września – 6 października 2018 r. w Żaganiu.

Kadeci Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie zajęli II miejsce wygrywając w konkurencjach rzutu granatem oraz strzelectwie z broni sportowej. W ramach eliminacji kadeci zmagali się w następujących konkurencjach:
- rozkładanie i składanie broni w systemie AKms,
- rzut granatem,
- strzelanie z karabinka sportowego kbks,
- bieg terenowy.

 


79. rocznica wybuchu II wojny światowej

W dniu 03.09.2018r. przy Cmentarzu Wojennym w Chełmie odbyła się miejska uroczystość złożenia kwiatów w związku z 79 rocznicą wybuchu II wojny Światowej. Uroczystą asystę przy składaniu kwiatów zabezpieczali kadeci Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.

 


Certyfikat uczestnictwa w II edycji
„Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych,
prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”.

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie otrzymał Certyfikat MON, który wręczono podczas centralnych obchodów 100-lecia lotnictwa myśliwskiego, które odbyły się w czwartek 23 sierpnia w Dęblinie, na uroczystej zbiórce klas mundurowych certyfikat z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza odebrał dyrektor Jarosław Wójcicki. Tym samym nasza szkoła dołączyła do grupy 105 placówek oświatowych w Polsce, w których realizowany jest taki program.

Program trwa 2 lata po 11 godzi zajęć praktycznych i teoretycznych. W zajęciach z uczniami klas wojskowych uczestniczą żołnierze I Kołobrzeskiego Batolionu Zmechanizowanego w Chełmie. Raz w roku uczestniczą w pięciodniowym obozie szkoleniowym na jednym z wojskowych poligonów. Środki na wyposażenie uczniów w sprzęt do zajęć w zdecydowanej większości pochodzą z budżetu państwa.

Absolwenci szkół uczestniczących w projekcie mogą liczyć na odbycie skróconej służby przygotowawczej, będącej przepustką do zawodowej służby wojskowej oraz na pierwszeństwo w naborze do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej. Otrzymują też dodatkowe punkty podczas rekrutacji na uczelnie wojskowe.

 


SZKOLENIE PROGRAMOWE KLAS MUNDUROWYCH
Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.

W czerwcu 2018 r.. w miejscowości Białka k/Parczewa przeprowadzono programowe szkolenie kadetów klas Mundurowych Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.

Szkolenie przeprowadziła firma Henryk Józiuk OPEN-BUG. W ramach szkolenia przeprowadzono zajęcia oceniane z:
- strzelanie AKMs,
- musztra,
- stopnie służbowe wojsk lądowych,
- alfabet NATO,
- pływanie,
- W-f,
- marsz na orientację,
- łączność,
- SERE,
- poziom A,
- OPCH,
oraz zajęcia uzupełniające z zielonej taktyki, strzelanie z ASG, strzelanie paintbollowe, szkolenia kajakowego, taktyki pola walki.

oboz2018

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych
im. ks. Stanisława Staszica
ul. Jagiellońska 29
22-100 Chełm 
Szkoła: tel. (82) 563 28 38
Internat: tel. (82) 563 21 17
Sekretariat: 7:30-15:30
sekretariat@zseit-chelm.pl

librusfbytemail

Dyrektor:
tel. (82) 560 51 50
dyrektor1@zseit-chelm.pl
Wicedyrektor:
tel. (82) 563 09 45
wicedyrektor@zseit-chelm.pl
Kierownik administracji:
kierownik@zseit-chelm.pl

teamsbipckziu