Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie

Zagraniczne praktyki w Grecji 21.09.2020

Rozpoczęliśmy kolejny etap projektu pod nazwą "Zagraniczne praktyki w Grecji, szansa na dobry start w zawodzie mechanik, elektryk, teleinformatyk i mechatronik".

Planowany w kwietniu bieżącego roku wyjazd do Grecji doszedł do skutku. W niedzielę 20 września, bardzo wcześnie rano, wyjechała kolejna grupa uczestników projektu. Pod opieką Pana Sławomira Kozioła i Pani Barbary Czyż wyjechali uczniowie tecnikum elektrycznego i mechatronicznego. Podróż była długa i męcząca, niemniej jednak wrażenia na miejscu wynagrodziły nam wszystkie niedogodności. Pierwszego dnia uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa i programem praktyk. Oprócz obowiązków wynikających z przebiegu praktyk zawodowych przewidziano czas na relaks i atrakcje kulturalno-turystyczne. Warunki pobytu są atrakcyjne, pokoje mieszkalne i wyżywienie o wysokim standardzie.

We wtorek odbyły się pierwsze zajęcia, podczas któych uczniowie obserwowali proces produkcyjny wytwarzania oliwy, bowiem przetwórstwo oliwek stanowi podstawową gałąź gospodarki tego regionu. Uczniowie zapoznali się z eksploatacją, konserwacją i naprawą urządzeń służących do produkcji oliwy. Od rana w środę, rozpoczęły się szkolenia programowe ze specjalistą z dziedziny mechatroniki. Wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się wyłącznie w języku angielskim.

Uczestnicy wyjazdu sygnalizują, że miejscowość Erateini jest piękna, góry schodzą do morza tzn. do Zatoki Korynckiej, a pogoda wymarzona zarówno do pracy jak i relaksu.

DZIEŃ 4

W czwartek i piątek jesteśmy już na pełnych obrotach. Od rana oczywiście praca wre, zajęcia praktyczne elektryków i mechatroników odbywają się pod okiem instruktorów. Uczniowie mają okazję nie tylko praktykować, ale także szlifują język angielski zawodowy. Bariery językowe zostały już przełamane, a komunikacja w języku angielskim nie sprawia problemu.

Po zajęciach oczywiście zasłużony relaks. Plażowanie, kąpiele w morzu, zabawy na basenie, spacery w przepięknych plenerach Erateini.

W środę po południu odbyliśmy wycieczkę autokarową do malowniczej, nadmorskiej miejscowości Galaxidi. A wieczorem oczywiście dyskoteka i integracja z innymi grupami uczestniczącymi w tym projekcie.

DZIEŃ 8

Weekend w Erateini upłynął pod znakiem kultury i turystyki. W klimacie starożytnej Grecji, dotknęliśmy ducha Hellady. W sobotę odwiedziliśmy Olimpię, kolebkę greckich igrzysk olimpijskich, gdzie zwiedziliśmy ruiny największego kompleksu sportowego Hellenów. Niedziela zastała nas natomiast w starożytnych Delfach. Zobaczyliśmy słynną świątynię Apollina, w której wróżbitka i kapłanka Pytia przepowiadała Grekom przyszłość oraz świątynię bogini Ateny pod Parnasem.

Pogoda nam dopisała, zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu.

DZIEŃ 14

Upłynęły kolejne dni praktyk, uczniowie zdobywają doświadczenia zawodowe. Praktykanci poznali tutejsze technologie odnawialnych źródeł energii, uczestniczyli w konserwacji paneli słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, obserwowali zasady działania urządzeń wiatrowych do produkcji energii elektrycznej. Okazało się, że odnawialne źródła energii stanowią znaczny procent potencjału energetycznego Grecji.

Między zajęciami praktycznymi wolny czas wykorzystywany jest na kulturę, turystykę i wypoczynek. W środę odwiedziliśmy klimatyczne miasteczko Nefpaktos nad Zatoką Koryncką. Co dobre jednak się kończy. W piątek jest podsumowanie praktyk, wydanie certyfikatów, test z języka angielskiego i powrót do Polski.

αντιο σας Grecja.

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 1a
 • 2
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych
im. ks. Stanisława Staszica
ul. Jagiellońska 29
22-100 Chełm 
Szkoła: tel. (82) 563 28 38
Internat: tel. (82) 563 21 17
Sekretariat: 7:30-15:30
sekretariat@zseit-chelm.pl

librusfbytemail

Dyrektor:
tel. (82) 560 51 50
dyrektor1@zseit-chelm.pl
Wicedyrektor:
tel. (82) 563 09 4
wicedyrektor@zseit-chelm.pl
Kierownik administracji:
kierownik@zseit-chelm.pl

teamsbipckziu dostępnośc